کرومیت

کرومیت

عنصر کروم در طبیعت دارای ۴ ایزوتروپ (۵۰)Cr، (۵۲) Cr، (۵۳)Cr و (۵۴)Cr می‌باشد که ایزوتوپ (۵۲)Cr از همه فراوانتر می‌باشد، این فلز دارای دو ظرفیت ۳ و ۶ بوده که ۳+Cr دارای پایداری بیشتری است و در طبیعت نیز فلز کروم تقریباً همیشه با این ظرفیت ظاهر می‌شود. ۶+Cr تنها در محیط‌های قلیائی قوی (PH بالا) موجود است، شعاع یونی آن ۶۴/۰ انگستروم بوده و مشابه آهن سه ظرفیتی (۶۷/۰ انگستروم)، و انادیم (۶۵/۰ انگستروم) و آلومینیوم (۵۷/۰ انگستروم) می‌باشد. کروم به دلیل میل شدید به عناصر دو ظرفیتی مانند Fe، Mg،Ni، Co و… به صورت اکسید مضاعف با این فلزات یافت می‌شود.

مصارف مهم کروميت در صنايع متالورژي، ديرگداز و شيميايي است. عيارکروميت قابل استفاده در متالورژي و صنايع شيميايي بالاست وليکن در ديرگدازها مي تواند پايين باشد.

منیزیت

منیزیت

منیزیت (به انگلیسی: Magnesite) با فرمول شیمیایی MgCO3 از مجموعه کانی هاست و دارای لومینسانس سیاه – سبز کامل و گاهی سیاه و آبی – سیاه است و براثر برخی پدیده‌ها تریبولومیاسانس نیز نشان می‌دهد. از ترکیب شیمیائی آن اخذ شده‌است. محلول در انواع اسیدها MgO:۴۷٫۸۱٪ CO۲:۵۲٫۱۹٪ همراه با ادخال‌های Ca,Mn,Fe (متغیر) برای اولین بار در چک اسلواکی کشف شد و از نظر شکل بلور: رمبوئدر – اسکالنوئدر، رنگ: سفید – خاکستری – زرد – قهوه‌ای – سیاه، شفافیت: شفافنیمه شفاف، شکستگی: صدفی،جلا: شیشه‌ای، رخ: کامل – مطابق با سطح، سیستم تبلور: رمبوئدریک و در رده‌بندی کربنات است و منشأ تشکیل آن دگرگونی – هیدروترمال – رسوبی است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن ویژگیهای نوری اشعه X و واکنش های شیمیائی کلسیت – دولومیت – آنکریت- تالک- کلسیت- دولومیت و غیره است ، از نظر ژیزمان بلوری – توده‌های مجتمع – دانه‌ای – شبیه خاک‌های رسی فراوان است و بیشتر در اتریش، چک اسلواکی، ایتالیا، یونان، چین، آمریکا، برزیل، یوگسلاوی، نروژ یافت می‌شود.

منیزیت در تهیه اکسید منیزیم و فلز منیزیم مصرف می‌شود. اکسید منیزیم در ساخت آجر نسوز برای پوشش داخلی کوره‌های الکتریکی که تا دمای ۳۰۰۰ درجه را تحمل می‌کنند، همچنین در تهیه فرآورده‌های شیمیایی ، کود شیمیایی و ابریشم مصنوعی به عنوان عایق الکتریکی و نیز در صنایع کاغذسازی مصرف دارد. امروزه نیز منیزیم را از آب دریا استخراج می‌کنند.

 

logo6

اخبار مرتبط

درباره مواد معدنی بیشتر بدانید