post

گل‌ آفتاب‌گردان گیاهی است که مسیر حرکت خورشیدرااز زمان طلوع تا غروب جهت استفاده از نور آن در آسمان دنبال می‌کند. با توجه به پیشرفتهای تکنولوژی برترین و کارآمدترین تکنولوژی‌های دنیا تکنولوژیهایی هستند که از طبیعت و قوانین جاری در آن الهام گرفته‌اند.آفتاب گردان، یک خانهٔ سازگار با محیط زیست است که توسط رولف دیش (rolf disch) معمار آلمانی در پی جلوگیری از احداث یک نیروگاه اتمی ،طراحی شده است.از دیگر پروژه های قابل توجه این معمار میتوان به طراحی کشتی خورشیدی اشاره کرد که تاثیر به سزایی در صرفه جویی انرژی دارد

. از این نوع بنا سه نمونه در آلمان با کاربریهای متفاوتی ساخته شده است. اولین نسخه آزمایشی در سال ۱۹۹۴ به عنوان خانه معمار درفرایبورگ ساخته شد. در حالی که دو نمونه بعدی یکی به عنوان ساختمان نمایشگاه برای یک شرکت در آفنبورگ و نمونه دوم به عنوان آزمایشگاه یک دندانپزشکی در بایرن مورد استفاده قرار گرفت. این خانه از انرژی خورشیدی حداکثر بهره را میبرد ،زیرا مانند گل آفتابگردان مسیر حرکت خورشید در آسمان را تعقیب کرده و از آن انرژی دریافت میکند.همچنین چرخش این بنا باعث شده است تا فضاهای داخلی خانه به طور کامل نورآفتاب رادر یافت کنند ومقداری از نور دریافتی را به انرژی الکتریکی و مقداری از آن را در مصالح اتاقها و دیگر فضاها ذخیره کند.چندین گیرنده برای دریافت انرژی در ساختمان تعبیه شده است.ازجمله این گیرنده‌ها: دو محور پانل ردیابی خورشیدی فتوولتائیک به مساحت ۶۰۳ فوت مربع، یک مبدل زمین گرمایی،نرده‌های خورشیدی بالکن که برای تامین حرارت و تولید آب گرم مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این بنا طوری طراحی شده است که هیچ دی اکسید کربنی تولید نمی‌کند.استفاده از این نوآوری و همچنین استفاده از عایق مناسب باعث شده این ساختمان چهار تا شش برابربیشتر از انرژی مصرفی خود انرژی تولید کند.این ساختمان همچنین به یک سیستم تصفیه آب خاکستری و یک سیستم زباله سوز مجهز شده است. همزمان با ساخت گل آفتابگردان فرایبرگ، رولف گل آفتابگردان دیگری را به عنوان نمایشگاه درافنبرگ طراحی کرد، و به دنبال آن گل آفتابگردان سوم با کارکرد یک لابراتوار فنی طراحی و ساخته شد. طراحی منحصر به فرد رولف با تغییر عملکرد یک خوابگاه خصوصی به آزمایشگاه و در عین حال حفظ تعادل انرژی این ساختمان‌ها را متمایز کرد.علاوه بر طراحی گل آفتابگردان اولیه نسخه‌های بیشتری از پروژه را در برنامه خود داشت. به عنوان مثال یکی از این پروزه‌ها یک Rolf disch هتل چرخشی بود که هر مهمان می‌توانست یک دید ۳۶۰ درجه به اطراف داشته باشد. همچنین وی یک غرفه برای EXPO سال ۲۰۱۰ طراحی کرد.

home2

خانه‌ی گردان خورشیدی یا خانه آفتابگردان، زاییده‌ی افکار آقای رالف دیچ (Ralph Disch) برای توسعه خورشیدی ساننشیف (Sonnenschiff) و جنبش خورشیدی مدرن در آلمان است. این خانه، به طور کامل از مزیت انرژی خورشیدی بهرمند می‌شود زیرا متناسب با زاویه‌ی تابش نور خورشید، می‌چرخد. این منجر می‌شود تا فضای داخلی خانه نیز از طریق پنجره‌های سه‌گانه به بهترین شکل ممکن از نور طبیعی خورشیدی بهرمند شود. بنابراین، پنل‌های خورشیدی و لوله‌های گرمایشی خورشیدی که در بام خانه نصب شده‌اند به خوبی با گرمای خورشیدی تغذیه می‌شوند. نتیجه‌ی آنچه که خدمتتان عرض شد، اولین خانه‌ی مدرن “انرژی-مثبت” در دنیا است که حدود ۵ برابر انرژی مورد نیاز خود را تولید می‌کند.

بیست و پنج سال قبل، وقتی مسئولین فرایبورگ آلمان تصمیم به احداث یک نیروگاه انرژی اتمی در آن حوالی گرفتند، آقای رالف با شور و نشاط در جهت جلوگیری از احداث آن نیروگاه اقداماتی انجام داد. وقتی او احساسات و تعصب را خود برای یافتن یک راه جایگزین بکار گرفت، به خورشید نگاه کرد. نتیجه، خانه‌ی مفهومی آفتاب‌گردان بود که توسط انرژی جنبشی خود، به بهترین شکل ممکن از انرژی خورشیدی استفاده می‌کرد. این خانه به طوری زمان‌بندی شد تا در طول روز، همراه با خورشید، ۱۸۰ درجه بچرخد. پنل‌های خورشیدی ۶.۶ کیلواتی بر روی بام، با تولید مازاد انرژی مورد نیاز خانه، آن را تبدیل به یک خانه‌ی انرژی-مثبت کرده است. یک سیستم ریلی بر روی بام، گرمای حاصل شده در لوله‌های حرارتی جهت گرمایش آب مصرفی و رادیاتورها را دو برابر افزایش می‌دهد.

این خانه همچنین آب‌های خاکستری و آب باران را مجددا برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار می‌دهد. در خانه‌ی آفتاب‌گردان از سیستم کمپوست کننده‌ی توالت نیز استفاده شده است.

اولین نسخه آزمایشی در سال ۱۹۹۴ به عنوان خانه‌ی آقای رالف در فرایبورگ ساخته شد. اکنون سه نمونه از این خانه در آلمان وجود دارد. دو نمونه بعدی یکی به عنوان ساختمان نمایشگاه برای یک شرکت در آفنبورگ و نمونه دوم به عنوان آزمایشگاه یک دندانپزشکی در بایرن مورد استفاده قرار گرفت. ساختمان گل آفتابگردان برای اولین بار در جهان برای تولید انرژی کاملا تجدید پذیر و انتشار رایگان مورد استفاده قرار گرفت.
home3

در این ساختمان، چندین گیرنده برای برداشت انرژی در نظر گرفته شده: دو محور پنل ردیابی خورشیدی فتوولتائیک به مساحت ۶۰ متر مربع، یک مبدل زمین گرمایی، نرده‌های خورشیدی بالکن که برای تامین حرارت و فراهم کردن آب گرم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ساختمان، یک ساختمان کربن-صفر نیز هست یا به عبارتی، دی اکسید کربن تولید نمی‌کند.

در افزایش بازده این خانه و صرفه‌جویی در انرژی، استفاده از عایق‌های مناسب نیز سهیم بوده‌اند.

PlusEnergy یا انرژی مثبت یک مفهوم جدید بود که توسط رالف ابداع شد. این کلمه نشان می‌دهد انرژی تولید شده بیش از انرژی مصرفی است. او با تکمیل محل اقامت خصوصی خود گل افتابگردان (در سال ۱۹۹۴) اولین خانه انرژی مثبت را به جهان معرفی کرد. هدف بعدی او فضاهای مسکونی، تجاری و خرده فروشی بود. PlusEnergy یا انرژی مثبت یک مفهوم ساده است که در طراحی فنی تحقق می‌یابد و یک ضرورت اساسی زیست محیطی است. رالف ادعا می‌کند که طراحی ساختمان پسیو یا غیر فعال کافی نیست، زیرا همچنان دی اکسید کربن به اتمسفر منتشر می‌کند.

ما چه کنیم که حتی به معماری پسیو نیز به خوبی اهمیت نمی‌دهیم، چه برسد به طراحی اکتیو. منتظر نظرات سبز شما در قسمت نظرات این مطلب هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *